Co je to DiscGolf?
DiscGolf je atraktivní sportovní disciplína a stále více oblíbená volnočasová aktivita. Jedná se o obdobu klasického golfu - namísto holí a míčků se používají létající talíře (frisbee), místo jamek pak speciální koše. Frisbee golf, jak je také někdy tento sport označován, vznikl v 70. letech v USA a od té doby získal již statisíce příznivců po celém světě. DiscGolf je nenáročný rekreační (ale i profi) sport, který se naučíte hrát během chvíle a nezáleží přitom na pohlaví ani věku.
Jak se DiscGolf hraje?
Cílem hry je, stejně jako v golfu, dokončit hřiště co nejmenším počtem hodů. Disk se hází z určeného výhoziště na cíl - jamku, která je zpravidla tvořena discgolfovým košem. Obvyklá délka jedné jamky bývá 50 - 150 metrů a průměrný hráč by ji měl běžně dokončit třemi hody (záleží na tzv. paru jamky). Po prvním výhozu hráč pokračuje z místa, kam disk dopadl a takto hází, dokud se netrefí do koše.
Hřiště bývají navržena tak, aby se hráči museli potýkat s přírodními překážkami, jako jsou stromy, keře či vodní plochy a ukázali svoje schopnosti házet různé hody. Vítězem se stává hráč, který dokončí celé hřiště (nejčastěji sestávající z 9, 12 nebo 18 jamek) nejmenším počtem hodů.
Výbava na DiscGolf
Oproti klasickému golfu nebotřebujete k frisbee golfu drahé vybavení. Do začátku vám vystačí jeden disk, který pořídíte už od 300 Kč. Nemusíte být členem žádného klubu a většina hřišť je přístupná naprosto zdarma. Můžete tak začít opravdu hned a prakticky zadarmo.
Na DiscGolf se používají zpravidla plastové disky o průměru 20 - 22 cm a hmotnostech od 140 do 180 g. Stejně jako se v klasickém golfu používají různé hole, také v discgolfu záleží na výběru disku - některé létají rychle a daleko, další pomalu a rovně a jiné se používají na dohazování.
Kde se DiscGolf hraje?
Disc Golf můžete hrát víceméně všude, kde je dostatek místa a vhodný terén. Ideální jsou větší městské parky nebo příměstské oblasti s volnými, křovinatými i stromy porostlými plochami. Hřiště na DiscGolf často najdete v zámeckých parcích, lesoparcích, na lyžařských svazích, ale např i v lázeňských komplexech a podobných rekreačních areálech. Terénní překážky na hřišti, např. různé kopečky, stromy, rybníčky či potoky, jsou vítaným zpestřením hry.
Ve světě již existují tisíce discgolfových hřišť s pevně instalovanými koši. Nejvíce, okolo pěti tisíc, se jich nachází v USA, kde se discgolfu věnují desítky tisíc lidí. V Evropě jsou nejdále skandinávské země a z okolních zemí pak Německo s více než stovkou hřišť. V České republice existuje již více než 100 hřišť s obvykle 9 - 18 pevně umístěnými koši a další stále rostou.
Pro koho je discgolf vhodný?
Jednoduše pro každého. DiscGolf je ideální sport na nedělní odpoledne pro celou rodinu. Bez problému jej mohou hrát malé děti i jejich prarodiče. Diskem se naučíte házet za pár minut a nezáleží na věku, pohlaví ani fyzické zdatnosti. Dokonce nepotřebujete ani discgolfové hřiště, stačí si jen zvolit cíle ve vhodné vzdálenosti a můžete začít soutěžit. Jako rekreační sport v sobě frisbee golf spojuje pobyt v přírodě s fyzickou i psychickou aktivitou, pomáhá člověku držet se v kondici a odreagovat se od starostí všedních dní. DiscGolf je také finančně nenáročný - kromě disku, který zakoupíte za cca 300 Kč nebo si jej půjčíte na hřišti, nepotřebujete žádné další vybavení. Vstup na 90 % všech hřišť v ČR je zdarma.
Začněte ještě dnes. Ať to lítá!
Zdroj: www.ultimo.cz
Zajímavé odkazy:
- odkaz na Českou asociaci discgolfu:
https://cadg.cz/
- přehled discgolfových hřišť:
https://www.prodiscgolf.cz/mapa-discgolfovych-hrist?gclid=Cj0KCQjwgMqSBhDCARIsAIIVN1WjgDG80NZ6-JoOkfLCs06dOeVXcmv668gn0-mV-KP356hLuLQjkrIaAkl7EALw_wcB
- oficiální česká pravidla discgolfu:
https://idiscgolf.cz/download/PDGA-rules.pdf
- discgolfový slovník
http://discgolf.pavelsedlak.cz/discgolfove-slovicka/